Consumer Tips‎ > ‎

Compare Products and Price

posted Sep 4, 2018, 2:24 PM by Two Serve   [ updated Sep 4, 2018, 2:26 PM ]

Compare Products/Prices and Use the Unit Pricing System

  • Food is a large part of the family budget.  To make the best choices and get the most for your money, it is important to compare the price, amount, and quality of similar products.
  • Unit pricing can help.  The unit price tells you the price per "unit" (such as per ounce, per pound, per sheet) to buy the product.
  • Compare the unit price of each package to determine which costs less per unit.
Example:

If potato salad sells at the deli for $2.78 per pound, you know 2 pounds will cost $5.56 (2X$2.78)
When you know the unit price, you can compare similar products of different sizes.  The larger package is not always the best buy.

Tips:

Look for unit price labels on items, shelves, or signs near the item.
Compare the unit price of similar products to find the best buy.