Compare Products and Price
Post date: Sep 04, 2018 9:24:31 PM
Compare products and prices and utilize the Unit Pricing System
Food is a significant part of the family budget, so making informed choices is essential to getting the most value for your money. To do this effectively, It is important to compare the price, quantity, and quality of similar products.
Unit pricing can be a valuable tool. The unit price indicates the cost per "unit" (such as per ounce, per pound, or per sheet) of a product. By comparing the unit price of each package, the consumer can determine which product offers the best value per unit.
For example, if potato salad at the deli is priced at $2.78 per pound, you can calculate that 2 pounds will cost $5.56 (2 x $2.78).
Knowing the unit price allows the consumer to compare similar products of different sizes, and you'll discover that the larger package isn’t always the best deal.
Here are a few tips:
Look for unit price labels on items, shelves, or signs near the product.
Compare the unit price of similar products to find the best value.